Amb. max at 80 dgr C liquid (°C)80ApprovalsUL, CSABuilt-in motor protectionCONTACTCapacitor size - run10 µF/180 VCurrent in speed 10.55 ACurrent in speed 20.66 ACurrent in speed 30.75 ADensity983.2 kg/m³Density (lb/ftBi)61.35HP0.04ImpellerCompositeInsulation class (IEC 85)FLiquid temperature range (°C)2 - 110Mains frequency60 HzMax ambient temperature (F)104Max flow3.9 m³/hMax. power input87 WMaximum ambient temperature (°C)40Maximum head5.9 mMaximum operating pressure (bar)10Number of poles2Pipe connection2-BOLT FLANGEPort-to-port length166 mmPower input in speed 160 WPower input in speed 280 WPressure rating for connectionPN 10Product nameUPS 15-58 FCProduct no59896341Pump housingCast ironPumped liquidWaterRated flow1.93 m³/hRated head3.192 mRated voltage1 x 115 VSelected liquid temperature (°C)60Speed no3Temperature range (F)35.6 - 230Terminal box position9HThermal protecImpedance protectedType of connectionOVALY = pump with built-in isolating and non-return valvespump with built-in isolating and non-return valves
| Amb. max at 80 dgr C liquid (°C) | 80 |
| Approvals | UL, CSA |
| Built-in motor protection | CONTACT |
| Capacitor size - run | 10 µF/180 V |
| Current in speed 1 | 0.55 A |
| Current in speed 2 | 0.66 A |
| Current in speed 3 | 0.75 A |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Density (lb/ftBi) | 61.35 |
| HP | 0.04 |
| Impeller | Composite |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Liquid temperature range (°C) | 2 - 110 |
| Mains frequency | 60 Hz |
| Max ambient temperature (F) | 104 |
| Max flow | 3.9 m³/h |
| Max. power input | 87 W |
| Maximum ambient temperature (°C) | 40 |
| Maximum head | 5.9 m |
| Maximum operating pressure (bar) | 10 |
| Number of poles | 2 |
| Pipe connection | 2-BOLT FLANGE |
| Port-to-port length | 166 mm |
| Power input in speed 1 | 60 W |
| Power input in speed 2 | 80 W |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Product name | UPS 15-58 FC |
| Product no | 59896341 |
| Pump housing | Cast iron |
| Pumped liquid | Water |
| Rated flow | 1.93 m³/h |
| Rated head | 3.192 m |
| Rated voltage | 1 x 115 V |
| Selected liquid temperature (°C) | 60 |
| Speed no | 3 |
| Temperature range (F) | 35.6 - 230 |
| Terminal box position | 9H |
| Thermal protec | Impedance protected |
| Type of connection | OVAL |
| Y = pump with built-in isolating and non-return valves | pump with built-in isolating and non-return valves |