Elastomers MaterialFKMI.D.2-1/2 inMating Ring MaterialSilicon CarbideMating Ring Outside Diameter3-3/8 inMating Ring Thickness0.562 inMetal Parts MaterialStainless SteelPressure Rating230 psiPrimary Ring MaterialTungsten CarbideSeal Head Outside Diameter3.188 inSpring Material304/316 Stainless SteelTemperature Rating400 °FTypeType 1 Standard
| Elastomers Material | FKM |
| I.D. | 2-1/2 in |
| Mating Ring Material | Silicon Carbide |
| Mating Ring Outside Diameter | 3-3/8 in |
| Mating Ring Thickness | 0.562 in |
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Primary Ring Material | Tungsten Carbide |
| Seal Head Outside Diameter | 3.188 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 400 °F |
| Type | Type 1 Standard |