FinishBlack OxideHead Height (E)0.875 inHead Thickness (D)0.313 inMaterial4140 SteelShank Length (B)5.000 inTable Slot0.500 inThread Length (C)2.000 inThread Size (A)1/2TypeT-BoltWeight per 100 pcs0.32 lb
| Applicable Materials | Alloy Steel, Stainless Steel, Titanium and Tool Steel |
| Cutting Depth | 5XD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | M42 HSS-Co 8% |
| Drill Diameter Measurement System | Metric/Imperial |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.1654 in |
| Drill Size - Metric | 4.2 mm |
| Finish | Straw Oxide |
| Flute Length | 43 mm |
| Flute Type | Right Spiral |
| Material | HSS-CO 8% (M42) |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 75 mm |
| Point Angle | 135 deg |
| Point Type | Split |
| Series | 550 |
| Shank Size | 4.2 mm Dia x 32 mm L |
| Shank Type | Straight |
| Style | 550 |
| Surface Condition | Straw |
| Through Coolant (Yes/No) | No |
| Tool Size | 4.2mm |
| Type | Heavy Duty |