Ball Diameter (D)0.187 inBall Material440 Stainless SteelBody Angle0Body Length (B)0.625 inBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force21.00 lbFinishGoldInitial End Force6.00 lbLock TypeYesLocking Element PresentYesPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.048 inThread Lock Element0Thread Size (A)3/8-16Thread TypeUNThreads per Inch16TypeBall Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.187 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.625 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 21.00 lb |
| Finish | Gold |
| Initial End Force | 6.00 lb |
| Lock Type | Yes |
| Locking Element Present | Yes |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.048 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 3/8-16 |
| Thread Type | UN |
| Threads per Inch | 16 |
| Type | Ball Plunger |