ColorWhiteCountry of OriginMexicoFor bar thickness (in)1/4HTC3916.10.0000J ShapeHookLength (ft)20MaterialUHMW-PEMeasurement SystemImperialPackaged Height0.50 InchesPackaged Length12.00 InchesPackaged Width1.63 InchesProduct GroupProfilesProduct LineGuide ProductsProduct TypeJ-LegsProfileJ-LegUPC787405504271Wear Surface ShapeFlatWear Surface Thickness (in)0.09 inWeight0.10 LBWidth (in)1.625 inWidth (mm)41.3 mm
| Color | White |
| Country of Origin | Mexico |
| For bar thickness (in) | 1/4 |
| HTC | 3916.10.0000 |
| J Shape | Hook |
| Length (ft) | 20 |
| Material | UHMW-PE |
| Measurement System | Imperial |
| Packaged Height | 0.50 Inches |
| Packaged Length | 12.00 Inches |
| Packaged Width | 1.63 Inches |
| Product Group | Profiles |
| Product Line | Guide Products |
| Product Type | J-Legs |
| Profile | J-Leg |
| UPC | 787405504271 |
| Wear Surface Shape | Flat |
| Wear Surface Thickness (in) | 0.09 in |
| Weight | 0.10 LB |
| Width (in) | 1.625 in |
| Width (mm) | 41.3 mm |