Bead Roller Width0.62Channel MaterialStainless SteelColorBeigeDesignBeaded Rail-Single StrandHeight (in)3.66 inHeight (mm)93 mmLength (in)120 inMaterialStainless SteelMax Temp (°F)170Maximum Deflection 24 in. Length0.005Maximum Deflection 36 in. Length0.016Maximum Pin Deflection0.004Measurement SystemImperialMinimum Bend Radius18Mounting Hardware Size3/8 Carriage Bolt (Not Included)Packaged Height3.66 Inches"Packaged Length120.00 InchesPackaged Width1.40 InchesPin Diameter (in)0.1875Pin MaterialStainless SteelProduct GroupBead and Roller GuidesProduct LineGuide ProductsProduct TypeSteel Channel Bead WallProfileBeadwallRail Size3Rolling Surface Height2.96Steel Gauge (ga)10Surface Guide MaterialAcetalUPC787405270978Weight31.70 LBWidth (in)1.4 inWidth (mm)35.6 mm
| Bead Roller Width | 0.62 |
| Channel Material | Stainless Steel |
| Color | Beige |
| Design | Beaded Rail-Single Strand |
| Height (in) | 3.66 in |
| Height (mm) | 93 mm |
| Length (in) | 120 in |
| Material | Stainless Steel |
| Max Temp (°F) | 170 |
| Maximum Deflection 24 in. Length | 0.005 |
| Maximum Deflection 36 in. Length | 0.016 |
| Maximum Pin Deflection | 0.004 |
| Measurement System | Imperial |
| Minimum Bend Radius | 18 |
| Mounting Hardware Size | 3/8 Carriage Bolt (Not Included) |
| Packaged Height | 3.66 Inches" |
| Packaged Length | 120.00 Inches |
| Packaged Width | 1.40 Inches |
| Pin Diameter (in) | 0.1875 |
| Pin Material | Stainless Steel |
| Product Group | Bead and Roller Guides |
| Product Line | Guide Products |
| Product Type | Steel Channel Bead Wall |
| Profile | Beadwall |
| Rail Size | 3 |
| Rolling Surface Height | 2.96 |
| Steel Gauge (ga) | 10 |
| Surface Guide Material | Acetal |
| UPC | 787405270978 |
| Weight | 31.70 LB |
| Width (in) | 1.4 in |
| Width (mm) | 35.6 mm |