Available Shaft Size (in)0.5 inComponent SeriesVF-CR4Country of OriginUnited States of AmericaHardware5/16-18 x 3/4HTC8431.39.0010Length (in)4.75 inLength (mm)121 mmMaterialStainless SteelMeasurement SystemUniversalPackaged Height0.50 InchesPackaged Length4.75 InchesPackaged Width0.50 InchesProduct GroupReturn SystemsProduct LineConveying ComponentsProduct TypeReturn Rollers and AccessoriesTypeRound Roller ShaftsUPC787405380721Weight0.23 LB
| Available Shaft Size (in) | 0.5 in |
| Component Series | VF-CR4 |
| Country of Origin | United States of America |
| Hardware | 5/16-18 x 3/4 |
| HTC | 8431.39.0010 |
| Length (in) | 4.75 in |
| Length (mm) | 121 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Measurement System | Universal |
| Packaged Height | 0.50 Inches |
| Packaged Length | 4.75 Inches |
| Packaged Width | 0.50 Inches |
| Product Group | Return Systems |
| Product Line | Conveying Components |
| Product Type | Return Rollers and Accessories |
| Type | Round Roller Shafts |
| UPC | 787405380721 |
| Weight | 0.23 LB |