Bead Roller Width0.68Channel MaterialPlated SteelColorBeigeDesignBeaded Rail-Single StrandHeight (in)2.69 inHeight (mm)68.3 mmLength (in)120 inMaterialGalvanized SteelMax Temp (°F)170Maximum Deflection 24 in. Length0.005Maximum Deflection 36 in. Length0.017Measurement SystemImperialMinimum Bend Radius18Mounting Hardware Size3/8 Carriage Bolt (Not Included)Packaged Height2.69 Inches"Packaged Length120.00 InchesPackaged Width1.47 InchesPin Diameter (in)0.25Pin MaterialStainless SteelProduct GroupBead and Roller GuidesProduct LineGuide ProductsProduct TypeSteel Channel Bead WallProfileBeadwallRail Size2Rolling Surface Height1.96Steel Gauge (ga)10Surface Guide MaterialAcetalUPC787405271586Weight27.20 LBWidth (in)1.47 inWidth (mm)37.3 mm
| Bead Roller Width | 0.68 |
| Channel Material | Plated Steel |
| Color | Beige |
| Design | Beaded Rail-Single Strand |
| Height (in) | 2.69 in |
| Height (mm) | 68.3 mm |
| Length (in) | 120 in |
| Material | Galvanized Steel |
| Max Temp (°F) | 170 |
| Maximum Deflection 24 in. Length | 0.005 |
| Maximum Deflection 36 in. Length | 0.017 |
| Measurement System | Imperial |
| Minimum Bend Radius | 18 |
| Mounting Hardware Size | 3/8 Carriage Bolt (Not Included) |
| Packaged Height | 2.69 Inches" |
| Packaged Length | 120.00 Inches |
| Packaged Width | 1.47 Inches |
| Pin Diameter (in) | 0.25 |
| Pin Material | Stainless Steel |
| Product Group | Bead and Roller Guides |
| Product Line | Guide Products |
| Product Type | Steel Channel Bead Wall |
| Profile | Beadwall |
| Rail Size | 2 |
| Rolling Surface Height | 1.96 |
| Steel Gauge (ga) | 10 |
| Surface Guide Material | Acetal |
| UPC | 787405271586 |
| Weight | 27.20 LB |
| Width (in) | 1.47 in |
| Width (mm) | 37.3 mm |