Ability to RelubricateYesAdjustment slot width (in)Active inAdjustment Slot Width (mm)True mmAvailable end capNoBase to centerline height (in)2.75Base Width (in)1.66Bearing Insert Material52100 Bearing SteelBore ShapeStraightBore size (in)1.25 inCage MaterialMolded fiber glass reinforced nylonCage TypeBall Riding RetainerDistance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in)1 7/64 inDuty/SeriesIntermediate dutyFixed vs. ExpansionFixedGrease Fitting Thread Size1/8 NPTHeight1.88Housing coatingPowder coatedHousing ColorBlackHousing constructionOne PieceHousing length (in)4 11/16 inHousing materialCast ironHousing Mounting Extension Diameter (in)1 21/32 inHousing styleHanger BlockHousing typeHanger UnitHousing width (in)1.94 in inInner Ring Outside Diameter (in)1.847InsertSG220ELPALength5.63Length Through Bore (in)1.563Locking TypeSet screwLubricantLithium Complex NLGI 2 GreaseLubrication typeEXXON RONEX MP STDMax distance between bolt holes (in)E Lip Seal;E1 Viton Seal;FF Free Running;HFF Free Running;MHFF Free RunningMax distance between bolt holes (mm)2 3/4Maximum Speed (RPM)4800 rpmMaximum Temperature (C)107 CMaximum Temperature (F)225 FMisalignment Capability±2.0° Misalignment - Static OnlyMisalignment TypeStatic OnlyMounted clearanceC3 standardOuter Ring Land ProfileStandardPrimary sealBUNA single lip contact sealRadial Dynamic Load Capacity (lb)5810 lbRadial Static Load Capacity (lb)3440 lbRetainer typeNylonRolling elementBall BearingSeal typeSingle lip contact sealSetscrew torque (in-lbs)165-185 in/lbsSize code207Thread3/4-14 inThread Depth (in)5/8 inUnit of dimensioninVibration frequency fundamental train0.0067 cpsVibration frequency inner ring defect0.0905 cpsVibration frequency outer ring defect0.0595 cpsVibration frequency roller spin0.0383 cpsVolume0.194Volume unitGLLWidth4.25
| Ability to Relubricate | Yes |
| Adjustment slot width (in) | Active in |
| Adjustment Slot Width (mm) | True mm |
| Available end cap | No |
| Base to centerline height (in) | 2.75 |
| Base Width (in) | 1.66 |
| Bearing Insert Material | 52100 Bearing Steel |
| Bore Shape | Straight |
| Bore size (in) | 1.25 in |
| Cage Material | Molded fiber glass reinforced nylon |
| Cage Type | Ball Riding Retainer |
| Distance from Bearing Centerline to Outer Most Bearing Face (in) | 1 7/64 in |
| Duty/Series | Intermediate duty |
| Fixed vs. Expansion | Fixed |
| Grease Fitting Thread Size | 1/8 NPT |
| Height | 1.88 |
| Housing coating | Powder coated |
| Housing Color | Black |
| Housing construction | One Piece |
| Housing length (in) | 4 11/16 in |
| Housing material | Cast iron |
| Housing Mounting Extension Diameter (in) | 1 21/32 in |
| Housing style | Hanger Block |
| Housing type | Hanger Unit |
| Housing width (in) | 1.94 in in |
| Inner Ring Outside Diameter (in) | 1.847 |
| Insert | SG220ELPA |
| Length | 5.63 |
| Length Through Bore (in) | 1.563 |
| Locking Type | Set screw |
| Lubricant | Lithium Complex NLGI 2 Grease |
| Lubrication type | EXXON RONEX MP STD |
| Max distance between bolt holes (in) | E Lip Seal;E1 Viton Seal;FF Free Running;HFF Free Running;MHFF Free Running |
| Max distance between bolt holes (mm) | 2 3/4 |
| Maximum Speed (RPM) | 4800 rpm |
| Maximum Temperature (C) | 107 C |
| Maximum Temperature (F) | 225 F |
| Misalignment Capability | ±2.0° Misalignment - Static Only |
| Misalignment Type | Static Only |
| Mounted clearance | C3 standard |
| Outer Ring Land Profile | Standard |
| Primary seal | BUNA single lip contact seal |
| Radial Dynamic Load Capacity (lb) | 5810 lb |
| Radial Static Load Capacity (lb) | 3440 lb |
| Retainer type | Nylon |
| Rolling element | Ball Bearing |
| Seal type | Single lip contact seal |
| Setscrew torque (in-lbs) | 165-185 in/lbs |
| Size code | 207 |
| Thread | 3/4-14 in |
| Thread Depth (in) | 5/8 in |
| Unit of dimension | in |
| Vibration frequency fundamental train | 0.0067 cps |
| Vibration frequency inner ring defect | 0.0905 cps |
| Vibration frequency outer ring defect | 0.0595 cps |
| Vibration frequency roller spin | 0.0383 cps |
| Volume | 0.194 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 4.25 |