Body styleBlockBody StyleBlockBore diameter (mm)50 mmBore Diameter (mm)50 mmBore shapeRoundBore ShapeRoundBore typeIdlerBore TypeIdlerChain numberNS5700 SprocketsChain NumberNS5700 SprocketsHub typeC-HUBMaterialNylonNet Weight0.47Number of keyways0Number of Keyways0Number of set screws0Number Of Set Screws0Number of Teeth25TNumber Of Teeth25TPitch diameter (in)6.031 inPitch Diameter (in)6.031 inPitch diameter (mm)153.2 mmPitch Diameter (mm)153.2 mmSprocket constructionMolded split sprocketSprocket ConstructionMolded Split SprocketSprocket materialPASprocket MaterialPAWeight unitKG
| Body style | Block |
| Body Style | Block |
| Bore diameter (mm) | 50 mm |
| Bore Diameter (mm) | 50 mm |
| Bore shape | Round |
| Bore Shape | Round |
| Bore type | Idler |
| Bore Type | Idler |
| Chain number | NS5700 Sprockets |
| Chain Number | NS5700 Sprockets |
| Hub type | C-HUB |
| Material | Nylon |
| Net Weight | 0.47 |
| Number of keyways | 0 |
| Number of Keyways | 0 |
| Number of set screws | 0 |
| Number Of Set Screws | 0 |
| Number of Teeth | 25T |
| Number Of Teeth | 25T |
| Pitch diameter (in) | 6.031 in |
| Pitch Diameter (in) | 6.031 in |
| Pitch diameter (mm) | 153.2 mm |
| Pitch Diameter (mm) | 153.2 mm |
| Sprocket construction | Molded split sprocket |
| Sprocket Construction | Molded Split Sprocket |
| Sprocket material | PA |
| Sprocket Material | PA |
| Weight unit | KG |