Body Length (B)0.438 inBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force4.75 lbFinishBlack OxideInitial End Force1.50 lbLocking ElementYesNose Diameter (D) +.000/-.0010.069 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.052 inThread Size (A)8-36Thread TypeUNFTypeSpring PlungerWeight per 100 pcs0.01 lb
| Body Length (B) | 0.438 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 4.75 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 1.50 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +.000/-.001 | 0.069 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.052 in |
| Thread Size (A) | 8-36 |
| Thread Type | UNF |
| Type | Spring Plunger |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |