Ball Diameter (D)0.250 inBall Material440 Stainless SteelBody Diameter (A)0.312 inBody Length (B)0.643 inBody Material303 Stainless SteelCollar Diameter (E)0.375 inCollar Width (F)0.045 inFinal End Force5.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force2.00 lbLock TypeNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.090 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.250 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Diameter (A) | 0.312 in |
| Body Length (B) | 0.643 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Collar Diameter (E) | 0.375 in |
| Collar Width (F) | 0.045 in |
| Final End Force | 5.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 2.00 lb |
| Lock Type | No |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.090 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Type | Press Fit Ball Plunger |