Ball Diameter (D)0.188 inBall MaterialNylonBody Diameter (A)0.250 inBody Length (B)0.480 inBody Material12L14 SteelCollar Diameter (E)0.312 inCollar Width (F)0.044 inFinal End Force3.50 lbFinishBlack OxideInitial End Force1.50 lbLock TypeNoPlunger MaterialNylon/PlasticProjection Size (C)0.070 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Block material | Polypropylene |
| Box height | 4.1 in |
| Box length | 20.7 in |
| Box width | 5.9 in |
| Bristle material | Polyester |
| Bristle stiffness | Medium |
| Color | Yellow |
| Complies with (EC) 1935/2004 on food contact materials¹ | Yes |
| Complies with UK 2019 No. 704 on food contact materials | Yes |
| Country of Origin | Denmark |
| Cubic size | 0.0111 ft3 |
| Customs tariff no | 96039099 |
| Design registration no | EU 002175075-1-2, GB 90021750750001-0002 |
| FDA-compliant raw material (CFR 21) | Yes |
| GTIN-14 number (Box quantity) | 15705020537667 |
| Height (in) | 1 |
| Is halal and kosher compliant | Yes |
| Length | 19.685 in |
| Length/depth | 19.7 in |
| Material | Polypropylene;Polyester;Stainless steel (AISI 304) |
| Max cleaning temperature (dishwasher) (°F) | 199.4 |
| Max drying temperature (°F) | 212 |
| Max pH-value in Usage Concentration | 10.5 pH |
| Max usage temperature (food contact) (°F) | 176 |
| Max usage temperature (non food contact) (°F) | 176 |
| Meets the REACH Regulation (EC) No. 1907/2006 | Yes |
| Min pH-value in usage concentration | 2 pH |
| Min usage temperature (°F) | -4 |
| Produced according to EU regulation 2023/2006/EC of good manufacturing practice | Yes |
| Product diameter | 0.8 in |
| Recommended sterilisation temperature (autoclave) (°F) | 249.8 |
| Tare total | 0.06 lbs |
| Use of phthalates and bisphenol A | No |
| Visible bristle length | 0.4 in |
| Weight cardboard (Recycling symbol "20" PAP) | 0.06 lbs |
| Width (in) | 1 |