Body Length (B)0.750 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force2.70 lbFinishZinc PlatedInitial End Force1.30 lbLocking ElementNoNORTHWESTERN #33204PNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.093 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.125 inThread Lock Element0Thread Size (A)10-32Thread TypeUNFVLIER #S53Weight per 100pcs0.01 lbWidth Across Flats (E)0.063 in
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 2.70 lb |
| Finish | Zinc Plated |
| Initial End Force | 1.30 lb |
| Locking Element | No |
| NORTHWESTERN # | 33204P |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.093 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.125 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 10-32 |
| Thread Type | UNF |
| VLIER # | S53 |
| Weight per 100pcs | 0.01 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.063 in |