BodyStainless SteelEnd Load26 NInitial Load8.5 NKnobPlasticKnob Diameter28 mmKnob Length36 mmOverall Length70 mmPlunger Diameter8 mmPlunger Length8 mmPlunger PinStainless SteelThreadM16Thread TypeMetric
| Body | Stainless Steel |
| End Load | 26 N |
| Initial Load | 8.5 N |
| Knob | Plastic |
| Knob Diameter | 28 mm |
| Knob Length | 36 mm |
| Overall Length | 70 mm |
| Plunger Diameter | 8 mm |
| Plunger Length | 8 mm |
| Plunger Pin | Stainless Steel |
| Thread | M16 |
| Thread Type | Metric |