Te-Co 53206X Standard Spring Plungers - SS Body, Steel Nose, 1/4-28 Thread Size, 303 Stainless Steel Body Material, Heavy End Fo
- Write a review
$11.59
Body Length (B)1.000 inBody Material303 Stainless SteelEnd ForceHeavyFinal End Force13.00 lbFinishExcellent Wear ResistanceInitial End Force3.00 lbLocking ElementNoNORTHWESTERN #33406PNose Diameter (D) +0.000-0.0010.119 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.187 inThread Lock Element0Thread Size (A)1/4-28Thread TypeUNFTypeStandard Spring PlungerVLIER #SSS54AWeight per 100 pcs0.01 lbWidth Across Flats (E)0.078 in
Specifications
| Body Length (B) | 1.000 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 13.00 lb |
| Finish | Excellent Wear Resistance |
| Initial End Force | 3.00 lb |
| Locking Element | No |
| NORTHWESTERN # | 33406P |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.119 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.187 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 1/4-28 |
| Thread Type | UNF |
| Type | Standard Spring Plunger |
| VLIER # | SSS54A |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.078 in |
53206X
