Te-Co 63965X Ball Plungers Metric - Steel Body, Nylon Ball, 1.25 mm Thread Pitch, M8 x 1.25 Thread Size, 0.196"5.00 mm Ball Diam
- Write a review
$7.72
Ball Diameter (D)0.196 in5.00 mmBall MaterialNylonBody Angle0Body Length (B)0.630 in16.00 mmBody Material12L14 SteelEnd ForceStandardFinal End Force6.70 lbFinishBlackInitial End Force3.35 lbLock TypeNoLocking Element PresentNoPlunger MaterialNylon/PlasticProjection Size (C)0.059 in1.50 mmThread Lock Element0Thread Pitch1.25 mmThread Size (A)M8 x 1.25Thread TypeStraight MetricTypeBall Plunger
Specifications
| Ball Diameter (D) | 0.196 in5.00 mm |
| Ball Material | Nylon |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.630 in16.00 mm |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Standard |
| Final End Force | 6.70 lb |
| Finish | Black |
| Initial End Force | 3.35 lb |
| Lock Type | No |
| Locking Element Present | No |
| Plunger Material | Nylon/Plastic |
| Projection Size (C) | 0.059 in1.50 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread Size (A) | M8 x 1.25 |
| Thread Type | Straight Metric |
| Type | Ball Plunger |
63965X
