Te-Co 63902 Ball Plungers Metric - Steel Body, SS Ball, 1.00 mm Thread Pitch, M6 x 1.00 Thread Size, 0.138"3.50 mm Ball Diameter
- Write a review
$9.03
Ball Diameter (D)0.138 in3.50 mmBall Material440 Stainless SteelBody Angle0Body Length (B)0.551 in14.00 mmBody Material12L14 SteelCARR LANE #CLM-6-BP-2End ForceStandardFinal End Force2.90 lbFinishBlackInitial End Force2.00 lbLock TypeYesLocking Element PresentYesPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.039 in1.00 mmThread Lock Element0Thread Pitch1.00 mmThread Size (A)M6 x 1.00Thread TypeStraight MetricTypeBall PlungerVLIER #BM6AP
Specifications
| Ball Diameter (D) | 0.138 in3.50 mm |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.551 in14.00 mm |
| Body Material | 12L14 Steel |
| CARR LANE # | CLM-6-BP-2 |
| End Force | Standard |
| Final End Force | 2.90 lb |
| Finish | Black |
| Initial End Force | 2.00 lb |
| Lock Type | Yes |
| Locking Element Present | Yes |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.039 in1.00 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Pitch | 1.00 mm |
| Thread Size (A) | M6 x 1.00 |
| Thread Type | Straight Metric |
| Type | Ball Plunger |
| VLIER # | BM6AP |
63902
