Body Length (B)1.125 inBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force14.50 lbFinishBlack OxideInitial End Force5.50 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.186 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.188 inThread Lock Element0Thread Size (A)3/8-16Thread TypeUNCTypeHex PlungerWidth Across Flats (E)0.188 in
| Body Length (B) | 1.125 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 14.50 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 5.50 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.186 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.188 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 3/8-16 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 0.188 in |