BodyStainless SteelEnd Load19 NHandlePlastic KnobInitial Load6.5 NKnob Diameter23 mmLength48 mmLock NutStainless SteelLockingLock-OutPlunger Diameter6 mmPlunger Length6 mmPlunger PinStainless SteelThreadM12Thread TypeMetric
| Body | Stainless Steel |
| End Load | 19 N |
| Handle | Plastic Knob |
| Initial Load | 6.5 N |
| Knob Diameter | 23 mm |
| Length | 48 mm |
| Lock Nut | Stainless Steel |
| Locking | Lock-Out |
| Plunger Diameter | 6 mm |
| Plunger Length | 6 mm |
| Plunger Pin | Stainless Steel |
| Thread | M12 |
| Thread Type | Metric |