Te-Co 52104X Standard Spring Plungers - Steel Body, Delrin Nose, 5/16-18 Thread Size, 12L14 Steel Body Material, Heavy End Force
- Write a review
$7.35
Body Length (B)1.000 inBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force15.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force3.00 lbLocking ElementNoNORTHWESTERN #33007PNose Diameter (D) +0.000-0.0010.135 inNose MaterialBlack DelrinPlunger MaterialDelrinProjection Size (C)0.187 inThread Lock Element0Thread Size (A)5/16-18Thread TypeUNCTypeStandard Spring PlungerVLIER #NNS56Weight per 100 pcs0.01 lbWidth Across Flats (E)0.093 in
Specifications
| Body Length (B) | 1.000 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 15.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 3.00 lb |
| Locking Element | No |
| NORTHWESTERN # | 33007P |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.135 in |
| Nose Material | Black Delrin |
| Plunger Material | Delrin |
| Projection Size (C) | 0.187 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 5/16-18 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Standard Spring Plunger |
| VLIER # | NNS56 |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.093 in |
52104X
