Body Length (B)2.000 inBody MaterialSteelFinal End Force3.75 lbFinishZinc Plated Clear ChromateInitial End Force0.75 lbLever Diameter (G)0.140 inLever Length (F)0.750 inLock TypeNoLocking Element PresentYesNose Diameter (D)0.250 inProjection Size (C)0.560 inStud Length (H)1.320 inThread Locking Element1Thread Position (I)0.140 inThread Size (A)3/8-16Thread TypeUNCTypeNon-locking Lever Type Steel PlungerVLIER #FRN375PWidth Across Flats (E)0.375 in
| Body Length (B) | 2.000 in |
| Body Material | Steel |
| Final End Force | 3.75 lb |
| Finish | Zinc Plated Clear Chromate |
| Initial End Force | 0.75 lb |
| Lever Diameter (G) | 0.140 in |
| Lever Length (F) | 0.750 in |
| Lock Type | No |
| Locking Element Present | Yes |
| Nose Diameter (D) | 0.250 in |
| Projection Size (C) | 0.560 in |
| Stud Length (H) | 1.320 in |
| Thread Locking Element | 1 |
| Thread Position (I) | 0.140 in |
| Thread Size (A) | 3/8-16 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Non-locking Lever Type Steel Plunger |
| VLIER # | FRN375P |
| Width Across Flats (E) | 0.375 in |