Te-Co 52309X Standard Spring Plungers - Steel Body, Delrin Nose, 1/4-20 Thread Size, 12L14 Steel Body Material, Light End Force,
- Write a review
$7.52
Body Length (B)0.750 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force2.00 lbFinishZinc PlatedInitial End Force0.25 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000-0.0010.119 inNose MaterialWhite DelrinPlunger MaterialDelrinProjection Size (C)0.125 inThread Lock Element0Thread Size (A)1/4-20Thread TypeUNCTypeStandard Spring PlungerWeight per 100 pcs0.01 lbWidth Across Flats (E)0.078 in
Specifications
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 2.00 lb |
| Finish | Zinc Plated |
| Initial End Force | 0.25 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.119 in |
| Nose Material | White Delrin |
| Plunger Material | Delrin |
| Projection Size (C) | 0.125 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 1/4-20 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Standard Spring Plunger |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.078 in |
52309X
