BodyStainless SteelEnd Load38 NHandleThreaded RodInitial Load9.5 NLock NutStainless SteelPlunger Diameter10 mmPlunger Length12 mmPlunger PinStainless SteelRod Length8.5 mmRod ThreadM6ThreadM16Thread TypeMetric
| Body | Stainless Steel |
| End Load | 38 N |
| Handle | Threaded Rod |
| Initial Load | 9.5 N |
| Lock Nut | Stainless Steel |
| Plunger Diameter | 10 mm |
| Plunger Length | 12 mm |
| Plunger Pin | Stainless Steel |
| Rod Length | 8.5 mm |
| Rod Thread | M6 |
| Thread | M16 |
| Thread Type | Metric |