Ball Diameter (D)0.093 in2.38 mmBall Material440 Stainless SteelBody Angle0Body Length (B)0.518 in13.00 mmBody Material12L14 SteelEnd ForceStandardFinal End Force3.00 lbFinishBlackInitial End Force1.50 lbLock TypeYesLocking Element PresentYesPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.023 in0.60 mmThread Lock Element0Thread Pitch0.80 mmThread Size (A)M5 x 0.80Thread TypeStraight MetricTypeBall Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.093 in2.38 mm |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.518 in13.00 mm |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Standard |
| Final End Force | 3.00 lb |
| Finish | Black |
| Initial End Force | 1.50 lb |
| Lock Type | Yes |
| Locking Element Present | Yes |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.023 in0.60 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Pitch | 0.80 mm |
| Thread Size (A) | M5 x 0.80 |
| Thread Type | Straight Metric |
| Type | Ball Plunger |