Body Length (B)0.531 inBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force4.50 lbFinishBlack OxideInitial End Force1.50 lbJERGENS #26921Locking ElementYesNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.045 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.063 inThread Lock Element1Thread Size (A)6-32Thread TypeUNCTypeHex PlungerVLIER #PH48PWidth Across Flats (E)0.063 in
| Body Length (B) | 0.531 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 4.50 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 1.50 lb |
| JERGENS # | 26921 |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.045 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.063 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 6-32 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| VLIER # | PH48P |
| Width Across Flats (E) | 0.063 in |