Body Length (B)0.438 inBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force1.50 lbFinishClear ZincInitial End Force0.50 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +.000-.0010.070 inNose MaterialWhite DelrinProjection Size (C)0.052 inThread Size (A)8-32Weight per 100 pcs0.01 lb
| Body Length (B) | 0.438 in |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 1.50 lb |
| Finish | Clear Zinc |
| Initial End Force | 0.50 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +.000-.001 | 0.070 in |
| Nose Material | White Delrin |
| Projection Size (C) | 0.052 in |
| Thread Size (A) | 8-32 |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |