Body Length (B)0.750 inBody material303 Stainless SteelBody Material303 Stainless SteelEnd ForceLightFinal End Force5.50 lbFinishExcellent Wear ResistanceInitial End Force1.75 lbLocking Element PresentNoLocking Patch PresentNoNose Diameter (D) +.000-.0010.248 inNose Material303 Stainless SteelProjection Size (C)0.151 inThread Size (A)1/2-13Weight per 100 pcs0.03 lb
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body material | 303 Stainless Steel |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 5.50 lb |
| Finish | Excellent Wear Resistance |
| Initial End Force | 1.75 lb |
| Locking Element Present | No |
| Locking Patch Present | No |
| Nose Diameter (D) +.000-.001 | 0.248 in |
| Nose Material | 303 Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.151 in |
| Thread Size (A) | 1/2-13 |
| Weight per 100 pcs | 0.03 lb |