Body Length (B)1.000 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force4.50 lbFinishZinc PlatedInitial End Force1.50 lbLocking ElementNoNORTHWESTERN #33209PNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.135 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.187 inThread Lock Element0Thread Size (A)5/16-18Thread TypeUNCVLIER #S57Weight per 100pcs0.01 lbWidth Across Flats (E)0.093 in
| Body Length (B) | 1.000 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 4.50 lb |
| Finish | Zinc Plated |
| Initial End Force | 1.50 lb |
| Locking Element | No |
| NORTHWESTERN # | 33209P |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.135 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.187 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 5/16-18 |
| Thread Type | UNC |
| VLIER # | S57 |
| Weight per 100pcs | 0.01 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.093 in |