Ball Diameter (D)5.00 mmBall MaterialSteelBody Angle0Body Length (B)16.00 mmBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force73.0 NFinishGoldInitial End Force47.0 NLock TypeNoLocking Element PresentNoPlunger MaterialSteelProjection Size (C)1.50 mmThread Lock Element0Thread Pitch1.25 mmThread Size (A)M8 x 1.25Thread TypeStraight MetricTypeBall Plunger
| Ball Diameter (D) | 5.00 mm |
| Ball Material | Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 16.00 mm |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 73.0 N |
| Finish | Gold |
| Initial End Force | 47.0 N |
| Lock Type | No |
| Locking Element Present | No |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 1.50 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread Size (A) | M8 x 1.25 |
| Thread Type | Straight Metric |
| Type | Ball Plunger |