BodyStainless SteelEnd Load21 NHandle TypePlastic KnobInitial Load8 NKnob Diameter0.98"Length2.15"Lock NutStainless SteelPlunger Diameter.240"Plunger Length.240"Plunger PinStainless SteelThread1/2-13Thread TypeInch
| Body | Stainless Steel |
| End Load | 21 N |
| Handle Type | Plastic Knob |
| Initial Load | 8 N |
| Knob Diameter | 0.98" |
| Length | 2.15" |
| Lock Nut | Stainless Steel |
| Plunger Diameter | .240" |
| Plunger Length | .240" |
| Plunger Pin | Stainless Steel |
| Thread | 1/2-13 |
| Thread Type | Inch |