Body Length (B)20.00 mm0.787 inBody Material303 Stainless SteelFinal End Force11.15 lbFinishBlack OxideInitial End Force4.0 lbLocking ElementYesNose Diameter (D)2.70 mmPin Material303 Stainless SteelProjection Size (C)2.50 mm0.098 inThread Size (A)M6 x 1.00TypeSpring PlungerWidth Across Flats (E)1.9812 mm
| Body Length (B) | 20.00 mm0.787 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Final End Force | 11.15 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 4.0 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) | 2.70 mm |
| Pin Material | 303 Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 2.50 mm0.098 in |
| Thread Size (A) | M6 x 1.00 |
| Type | Spring Plunger |
| Width Across Flats (E) | 1.9812 mm |