Ball Diameter (D)0.093 inBall Material440 Stainless SteelBody Angle0Body Length (B)0.344 inBody Material12L14 SteelEnd ForceStandardFinal End Force1.25 lbFinishBlackInitial End Force0.50 lbLock TypeYesLocking Element PresentYesPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.025 inThread Lock Element0Thread Size (A)8-36Thread TypeUNFThreads per Inch36TypeBall Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.093 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.344 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Standard |
| Final End Force | 1.25 lb |
| Finish | Black |
| Initial End Force | 0.50 lb |
| Lock Type | Yes |
| Locking Element Present | Yes |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.025 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 8-36 |
| Thread Type | UNF |
| Threads per Inch | 36 |
| Type | Ball Plunger |