Body Length (B)44.00 mmBody Material12L14 SteelFinal End Force16.0 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force4.0 lbLocking ElementYesNose Diameter (D)9.50 mmNose Material12L14 SteelProjection Size (C)8.00 mmThread Size (A)M20 x 2.50TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)9.50 mm
| Body Length (B) | 44.00 mm |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 16.0 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 4.0 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) | 9.50 mm |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Projection Size (C) | 8.00 mm |
| Thread Size (A) | M20 x 2.50 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 9.50 mm |