Body Length (B)1.125 inBody Material12L14 SteelFinal End Force14.50 lbFinishBlack OxideInitial End Force5.50 lbLocking ElementYesNose Diameter (D) +0.000-0.0010.186 inNose MaterialBlue DelrinProjection Size (C)0.188 inThread Size (A)3/8-16TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)0.188 in
| Body Length (B) | 1.125 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 14.50 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 5.50 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.186 in |
| Nose Material | Blue Delrin |
| Projection Size (C) | 0.188 in |
| Thread Size (A) | 3/8-16 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 0.188 in |