Body Length (B)20.00 mmBody MaterialSteelFinal End Force20.00 NFinishBlack OxideInitial End Force7.00 NLocking ElementNoNose Diameter (D)2.70 mmPin MaterialSteelProjection Size (C)2.50 mmThread Size (A)M6TypeStandard Spring PlungerWidth Across Flats (E)2.70 mm
| Body Length (B) | 20.00 mm |
| Body Material | Steel |
| Final End Force | 20.00 N |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 7.00 N |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 2.70 mm |
| Pin Material | Steel |
| Projection Size (C) | 2.50 mm |
| Thread Size (A) | M6 |
| Type | Standard Spring Plunger |
| Width Across Flats (E) | 2.70 mm |