Ball Diameter (D)0.188 inBall Material440 Stainless SteelBody Diameter (A)0.250 inBody Length (B)0.480 inBody Material303 Stainless SteelCollar Diameter (E)0.312 inCollar Width (F)0.044 inFinal End Force7.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force3.0 lbLock TypeNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.070 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.188 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Diameter (A) | 0.250 in |
| Body Length (B) | 0.480 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Collar Diameter (E) | 0.312 in |
| Collar Width (F) | 0.044 in |
| Final End Force | 7.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 3.0 lb |
| Lock Type | No |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.070 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Type | Press Fit Ball Plunger |