Ball Diameter (D)0.236 in6.00 mmBall MaterialNylonBody Angle0Body Length (B)0.748 in19.00 mmBody Material303 Stainless SteelEnd ForceLightFinal End Force3.35 lbFinishPlainInitial End Force1.80 lbLock TypeNoLocking Element PresentNoPlunger MaterialNylon/PlasticProjection Size (C)0.079 in2.00 mmThread Lock Element0Thread Pitch1.50 mmThread Size (A)M10 x 1.50Thread TypeStraight MetricTypeBall Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.236 in6.00 mm |
| Ball Material | Nylon |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.748 in19.00 mm |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 3.35 lb |
| Finish | Plain |
| Initial End Force | 1.80 lb |
| Lock Type | No |
| Locking Element Present | No |
| Plunger Material | Nylon/Plastic |
| Projection Size (C) | 0.079 in2.00 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Pitch | 1.50 mm |
| Thread Size (A) | M10 x 1.50 |
| Thread Type | Straight Metric |
| Type | Ball Plunger |