Ball Diameter (D)0.156 inBall Material440 Stainless SteelBody Diameter (A)0.188 inBody Length (B)0.394 inBody Material303 Stainless SteelCollar Diameter (E)0.250 inCollar Width (F)0.040 inFinal End Force5.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force2.00 lbLock TypeNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.058 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.156 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Diameter (A) | 0.188 in |
| Body Length (B) | 0.394 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Collar Diameter (E) | 0.250 in |
| Collar Width (F) | 0.040 in |
| Final End Force | 5.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 2.00 lb |
| Lock Type | No |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.058 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Type | Press Fit Ball Plunger |