Ball Diameter (D)0.094 inBall Material440 Stainless SteelBody Diameter (A)0.125 inBody Length (B)0.252 inBody Material303 Stainless SteelCollar Diameter (E)0.187 inCollar Width (F)0.032 inFinal End Force1.30 lbFinishBlack OxideInitial End Force0.40 lbLock TypeNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.035 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.094 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Diameter (A) | 0.125 in |
| Body Length (B) | 0.252 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Collar Diameter (E) | 0.187 in |
| Collar Width (F) | 0.032 in |
| Final End Force | 1.30 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 0.40 lb |
| Lock Type | No |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.035 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Type | Press Fit Ball Plunger |