Body Length (B)1.000 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force4.50 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force1.50 lbJERGENS #27326Locking ElementYesNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.135 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.188 inThread Lock Element1Thread Size (A)5/16-18Thread TypeUNCTypeHex PlungerVLIER #PH57NWidth Across Flats (E)0.094 in
| Body Length (B) | 1.000 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 4.50 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 1.50 lb |
| JERGENS # | 27326 |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.135 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.188 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 5/16-18 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| VLIER # | PH57N |
| Width Across Flats (E) | 0.094 in |