Body Length (B)1.500 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force10.50 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force3.50 lbLocking ElementYesNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.310 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.313 inThread Lock Element1Thread Size (A)5/8-11Thread TypeUNCTypeHex PlungerWidth Across Flats (E)0.313 in
| Body Length (B) | 1.500 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 10.50 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 3.50 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.310 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.313 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 5/8-11 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 0.313 in |