Body Length (B)0.375 inBody Material12L14 SteelCARR LANE #CL-11-SPS-1End ForceHeavyFinal End Force1.60 lbFinishBlack OxideInitial End Force1.00 lbLocking ElementYesNORTHWESTERN #33102Nose Diameter (D) +0.000/-0.0010.046 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.062 inThread Lock Element1Thread Size (A)6-32Thread TypeUNCVLIER #S48APWeight per 100pcs0.01 lbWidth Across Flats (E)0.035 in
| Body Length (B) | 0.375 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| CARR LANE # | CL-11-SPS-1 |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 1.60 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 1.00 lb |
| Locking Element | Yes |
| NORTHWESTERN # | 33102 |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.046 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.062 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 6-32 |
| Thread Type | UNC |
| VLIER # | S48AP |
| Weight per 100pcs | 0.01 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.035 in |