Body Length (B)1.250 inBody Material12L14 SteelFinal End Force9.30 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force2.70 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000-0.0010.248 inNose MaterialWhite DelrinProjection Size (C)0.250 inThread Size (A)1/2-13TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)0.250 in
| Body Length (B) | 1.250 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 9.30 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 2.70 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.248 in |
| Nose Material | White Delrin |
| Projection Size (C) | 0.250 in |
| Thread Size (A) | 1/2-13 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 0.250 in |