Body Length (B)0.625 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force2.30 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force0.70 lbJERGENS #27322Locking ElementYesNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.070 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.094 inThread Lock Element1Thread Size (A)8-32Thread TypeUNCTypeHex PlungerVLIER #PH51PWidth Across Flats (E)0.063 in
| Body Length (B) | 0.625 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 2.30 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 0.70 lb |
| JERGENS # | 27322 |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.070 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.094 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 8-32 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| VLIER # | PH51P |
| Width Across Flats (E) | 0.063 in |