Body Length (B)20.00 mm0.787 inBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelFinal End Force11.15 lbFinishBlack OxideInitial End Force4.0 lbLocking ElementNoNose Diameter (D)2.70 mmPin MaterialSteelProjection Size (C)2.50 mm0.098 inThread Size (A)M6x1TypeSpring PlungerWidth Across Flats (E)1.98 mm
| Body Length (B) | 20.00 mm0.787 in |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 11.15 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 4.0 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 2.70 mm |
| Pin Material | Steel |
| Projection Size (C) | 2.50 mm0.098 in |
| Thread Size (A) | M6x1 |
| Type | Spring Plunger |
| Width Across Flats (E) | 1.98 mm |