Ball Diameter (D)0.094 inBall MaterialNylonBody Diameter (A)0.125 inBody Length (B)0.252 inBody Material303 Stainless SteelCollar Diameter (E)0.187 inCollar Width (F)0.032 inFinal End Force1.30 lbFinishBlack OxideInitial End Force0.40 lbLock TypeNoPlunger MaterialNylon/PlasticProjection Size (C)0.035 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.094 in |
| Ball Material | Nylon |
| Body Diameter (A) | 0.125 in |
| Body Length (B) | 0.252 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Collar Diameter (E) | 0.187 in |
| Collar Width (F) | 0.032 in |
| Final End Force | 1.30 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 0.40 lb |
| Lock Type | No |
| Plunger Material | Nylon/Plastic |
| Projection Size (C) | 0.035 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Type | Press Fit Ball Plunger |