Ball Diameter (D)0.156 inBall Material440 Stainless SteelBody Angle0Body Length (B)0.578 inBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force17.00 lbFinishGoldInitial End Force6.00 lbLock TypeNoLocking Element PresentNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.040 inThread Lock Element0Thread Size (A)5/16-18Thread TypeUNCThreads per Inch18TypeBall Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.156 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.578 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 17.00 lb |
| Finish | Gold |
| Initial End Force | 6.00 lb |
| Lock Type | No |
| Locking Element Present | No |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.040 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 5/16-18 |
| Thread Type | UNC |
| Threads per Inch | 18 |
| Type | Ball Plunger |