Ball Diameter (D)0.098 in2.50 mmBall MaterialNylonBody Angle0Body Length (B)0.354 in9.00 mmBody Material303 Stainless SteelEnd ForceStandardFinal End Force2.25 lbFinishBlackInitial End Force0.90 lbLock TypeNoLocking Element PresentNoPlunger MaterialNylon/PlasticProjection Size (C)0.032 in0.80 mmThread Lock Element0Thread Pitch0.70 mmThread Size (A)M4 x 0.70Thread TypeStraight MetricTypeBall Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.098 in2.50 mm |
| Ball Material | Nylon |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.354 in9.00 mm |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Standard |
| Final End Force | 2.25 lb |
| Finish | Black |
| Initial End Force | 0.90 lb |
| Lock Type | No |
| Locking Element Present | No |
| Plunger Material | Nylon/Plastic |
| Projection Size (C) | 0.032 in0.80 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Pitch | 0.70 mm |
| Thread Size (A) | M4 x 0.70 |
| Thread Type | Straight Metric |
| Type | Ball Plunger |