Body Length (B)19.00 mmBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelFinal End Force11.1 lbFinishBlack OxideInitial End Force2.9 lbLocking ElementNoNose Diameter (D)2.36 mmNose Material12L14 SteelProjection Size (C)3.00 mmThread Size (A)M5 x 0.80TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)2.36 mm
| Body Length (B) | 19.00 mm |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 11.1 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 2.9 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 2.36 mm |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Projection Size (C) | 3.00 mm |
| Thread Size (A) | M5 x 0.80 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 2.36 mm |